2004 State Final Results

 

6th Place Overall

 

Individual Events

 

Test Events

Member #1

Member #2

Results

1. Cell Bio

Steven Wong

Victor Wong

4th Place

2. Chem Lab

Allen Cheng

Shawn Yu

Gold

3. Designer Genes

Alanna Mori

Steven Wong

4. Disease Detectives

Han Bin Man

Steven Wong

5. Dynamic Planet

Irene Liao

Brian Chow

6. Experimental

Christina Li

Tom Motokubota Allen Cheng

 

7. Forestry

Irene Liao

Brian Chow

Silver

8. Fossils

Elton Chan

Pradeep Bugga

9. Physics Lab

Pradeep Bugga

Shawn Yu

10. Polymer

Steven Shiah

Ben Wang

11. Practical Data

Han Bin Man

Tom Motokubota

12. Qual Analysis

Allen Cheng

Shawn Yu

Gold

13. Astronomy

Christina Li

Brian Chow

14. Remote Sensing

Elton Chan

Tom Motokubota

15. Science of Fitness

Alanna Mori Irene Liao

5th Place

16. Sounds of Music

Christina Li

Elton Chan

Gold

17. Write It / Do It

Allen Cheng

Victor Wong

Building Events

Member #1

Member #2

Results

18. Bottle Rocket

Chris Yu

19. Mission Possible

Peter Hung

Alex Chow, Shuchong He, Brian Chow, Krishna Nemani, William Auyeung, Pradeep Bugga

20. Robot Ramble

Han Bin Man

Ben Wang, Steven Wong, Victor Wong, Jeff Kao, Krishna Nemani, Mary Wang

21. Storm the Castle

William Auyeng

Irene Liao, Krishna Nemani, Alanna Mori

20. Tower

Christina Li

Brian Chow

20.Wright Stuff

Mary Wang

 

Complete Score


 

2004 Regional Competition Results

 

2nd Place Overall


Click the picture to see more pictures

 

Individual Events

 

Test Events

Member #1

Member #2

Results

1. Cell Bio

Steven Wong

Victor Wong

5th Place

2. Chem Lab

Allen Cheng

Shawn Yu

Gold

3. Designer Genes

Steven Shiah

Steven Wong

4th Place

4. Disease Detectives

Elton Chan

Steven Wong

5. Dynamic Planet

Irene Liao

Alanna Mori

6. Experimental

Ben Wang

Tom Motokubota  

7. Forestry

Irene Liao

Silvia Kim

Silver

8. Fossils

Irene Liao

Pradeep Bugga 4th Place

9. Physics Lab

Pradeep Bugga

Han Bin Man

5th Place

10. Polymer

Steven Shiah

Ben Wang

11. Practical Data

Han Bin Man

Shawn Yu

Gold

12. Qual Analysis

Allen Cheng

Shawn Yu

Gold

13. Reach for the Stars

Christina Li

Silvia Kim

Silver

14. Remote Sensing

Elton Chan

Tom Motokubota

Bronze

15. Science of Fitness

Steven Shiah

Tom Motokubota

16. Sounds of Music

Christina Li

Elton Chan

Silver

17. Write It / Do It

Alanna Mori

Victor Wong

Building Events

Member #1

Member #2

Results

18. Bottle Rocket

Chris Yu

Jonathan Yu

5th Place

19. Mission Possible

Peter Hung

Alex Chow, Shuchong He, Brian Chow, Krishna Nemani, William Auyeung, Pradeep Bugga, Christina Li, Mary Wang

20. Robot Ramble

Han Bin Man

Ben Wang, Steven Wong, Victor Wong, Jeff Kao, Krishna Nemani, Mary Wang

21. Storm the Castle

William Auyeng

Irene Liao, Han Bin Man, Alanna Mori

5th Place

20. Tower

Christina Li

Brian Chow

Gold

20.Wright Stuff

Mary Wang

Jonathan Yu

 

Complete Score